Załącznik nr 1
do Zarządzenia nr 26/2021 Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5
w Ostrołęce
z dnia 04.10.2021 r.
PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA UCZNIA NA TERENIE
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5
im. Zofii Niedziałkowskiej
W OSTROŁĘCE
Na podstawie: Obwieszczenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 04 września 2020 r.
w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu
w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach
( Dz.U. 2020 poz. 1604); Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (tekst jednolity
Dz.U. z 2021 r., poz. 1082); Statut Szkoły.
1. Za bezpieczeństwo uczniów na terenie szkoły, na boisku, podczas przerwy, odpowiada dyrektor — od momentu jego przyjścia do szkoły do chwili jej opuszczenia.
2. Uczniowie powinni przestrzegać godzin przyjścia i wyjścia ze szkoły (godziny te należy uzgodnić z rodzicami, zapoznając z tygodniowym planem zajęć, uwzględniając dojazdy i ewentualne zapisanie dziecka do świetlicy). Tygodniowy rozkład zajęć jest ogólnodostępny i umieszczony na tablicy ogłoszeń oraz stronie internetowej szkoły.
3. Uczniowie powinni przebywać na terenie szkoły, czyli w budynku podczas lekcji, zajęć dodatkowych oraz przerw pomiędzy zajęciami wynikającymi z planu. Na boiskach szkolnych uczniowie przebywają wyłącznie pod opieką nauczyciela / pracownika szkoły.
4. Minimalne standardy opieki podczas zajęć edukacyjnych to jeden nauczyciel dla grupy uczniów ujętej w planie organizacji szkoły.
5. Nauczyciel odpowiada za bezpieczeństwo uczniów podczas zajęć edukacyjnych.
6. Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej lub prowadzący zajęcia po zakończonej lekcji nie zostawia uczniów samych, tylko ma obowiązek przekazać dzieci nauczycielowi prowadzącemu kolejne zajęcia.
7. Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej lub prowadzący zajęcia po zakończonych lekcjach odpowiada za odprowadzenie uczniów do świetlicy szkolnej i szatni.
8. Opuszczenie miejsca pracy przez nauczyciela (wyjście w trakcie zajęć) jest możliwe pod warunkiem, że dyrektor wyrazi zgodę, a opiekę nad klasą przejmie w tym czasie inny nauczyciel (pracownik szkoły).
9. W uzasadnionych przypadkach dopuszczalne jest łączenie grup uczniów i przekazanie opieki nad tą grupą jednemu nauczycielowi.
10. Przy organizowaniu zastępstw, na których dochodzi do łączenia grup, nauczyciel jest zobowiązany do prowadzenia zajęć dydaktycznych lub opiekuńczych w zależności od liczby uczniów. Zajęcia dydaktyczne prowadzone są, jeśli liczba uczniów nie przekracza:
— język obcy — 24,
— informatyka — 24,
— wychowanie fizyczne — 26.
Opieka nad uczniami sprawowana jest, jeśli liczba uczniów w połączonych grupach przekracza:
— język obcy — 24,
— informatyka — 24,
— wychowanie fizyczne — 26.
Prowadzenie zajęć opiekuńczych dopuszcza się również, jeśli liczba uczniów jest niższa od podanych, a nauczyciel uzna, że prowadzenie zajęć dydaktycznych jest niewskazane. Nauczyciel pełniący przydzielone przez dyrektora zastępstwo ma obowiązek sprawdzić obecność.
11. Ucznia może zwolnić z danej lekcji: dyrektor szkoły, wychowawca klasy lub nauczyciel danych zajęć edukacyjnych – na pisemny wniosek rodziców, w którym podano dzień i godzinę wyjścia ze szkoły (w innych przypadkach nieobecność jest traktowana jako nieusprawiedliwiona).
12. Nauczyciel nie może wyprosić ucznia z klasy, jeśli nie jest w stanie zapewnić mu dostatecznej opieki.
13. Uczniów można zwolnić z pierwszych lub ostatnich godzin lekcyjnych. Informacja o zwolnieniu uczniów z zajęć (odwołanych zajęciach) jest widoczna w dzienniku elektronicznym najpóźniej w dniu poprzedzającym zwolnienie. Do informowania uczniów o zwolnieniach z lekcji jest upoważniony przez dyrektora pracownik sekretariatu. Fakt zwolnienia klasy z lekcji wpisuje nauczyciel przedmiotu w dzienniku lekcyjnym w tabelach przeznaczonych na wpisanie tematu wraz z podaniem przyczyny.
14. Uczniom zwolnionym na podstawie decyzji dyrektora szkoły z zajęć edukacyjnych np. wychowania fizycznego należy zapewnić opiekę (np. w bibliotece lub świetlicy szkolnej). W przypadku pierwszych i ostatnich godzin z tych zajęć, uczniów można zwolnić na podstawie pisemnej prośby rodziców.
15. Zwolnić z lekcji ucznia może pielęgniarka lub wychowawca, w przypadku złego samopoczucia, po uprzednim skontaktowaniu się i uzgodnieniu z rodzicami sposobu zapewnienia opieki dziecku.
16. Uczeń, który źle się poczuje w trakcie lekcji, zgłasza to nauczycielowi. Nauczyciel poprzez osobę innego ucznia wzywa pielęgniarkę szkolną, która decyduje o formie pomocy dziecku. W sytuacjach kryzysowych na lekcjach (np. zakłócenie procesu lekcyjnego) wyznaczony przez nauczyciela uczeń może wyjść i przekazać informację dyrektorowi, pedagogowi, psychologowi, wychowawcy lub pracownikowi szkoły o potrzebie pomocy lub interwencji (następne postępowanie jest zgodne z obowiązującymi procedurami).
17. W okresie zimowym oraz przy złych warunkach pogodowych obowiązuje zakaz wychodzenia na boisko.
18. W sezonie, kiedy uczniowie wychodzą na boisko szkolne, upoważniony przez dyrektora pracownik sprawdza przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych stan terenu wokół szkoły. Wszelkie uwagi zgłasza dyrektorowi (lub pracownikowi sekretariatu).
19. Każdy pracownik szkoły w przypadku zauważenia uczniów przebywających w trakcie trwania lekcji na korytarzu, w łazience, w szatni ma obowiązek odprowadzić takiego ucznia na lekcję lub świetlicę szkolną .
20. Każdy pracownik szkoły w przypadku zauważenia, że na terenie boiska szkolnego gromadzą się wagarowicze lub osoby zakłócające porządek zgłasza taki fakt do sekretariatu szkoły.
21. Uczniowie nie mogą przynosić i posiadać na terenie szkoły przedmiotów niebezpiecznych i środków psychogennych.
22. Nauczyciel podejmuje czynności zmierzające do przekazania mu ich przez ucznia, następnie je zabezpiecza oraz powiadamia rodziców / prawnych opiekunów oraz dyrekcję szkoły.
23. Jeżeli przerwa w działalności oświatowej szkoły trwa co najmniej 2 tygodnie, dyrektor dokonuje kontroli obiektów należących do szkoły pod kątem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z nich. Z ustaleń kontroli sporządza się protokół. Kopię protokołu dyrektor przekazuje do organu prowadzącego.
24. Nauczyciel wychowania fizycznego powinien każdorazowo przed rozpoczęciem lekcji sprawdzić stan techniczny obiektów sportowych, w których będzie prowadził lekcję wychowania fizycznego.
25. Pracownik szkoły lub placówki, który powziął wiadomość o wypadku, niezwłocznie zapewnia opiekę poszkodowanemu, w szczególności sprowadza pomoc medyczną, a w miarę możliwości udziela pierwszej pomocy (patrz: Procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych).
26. Wyjazdy uczniów na zawody sportowe i konkursy, które odbywają się poza szkołą, odbywają się na następujących zasadach:
— nauczyciel / opiekun przedkłada w sekretariacie szkoły informacje o konkursach / zawodach sportowych z podaniem terminu i miejsca oraz dołącza listę uczniów — uczestników (na co najmniej 1 dzień przed konkursem / zawodami sportowymi),
— w/w informacja dotyczy zarówno konkursów odbywających się w dni nauki szkolnej, jak i w dniach wolnych od zajęć edukacyjnych,
— nauczyciel spotyka się z uczniami w szkole macierzystej,
— nauczyciel odpowiada za bezpieczeństwo uczniów w czasie dojazdu i powrotu oraz pobytu w innej szkole,
— powrót następuje do szkoły macierzystej,
— dopuszcza się przypadki — doprowadzania ucznia do innej szkoły, instytucji przez rodziców / opiekunów prawnych po uprzednim zobowiązaniu się na piśmie,
— nauczyciel powinien czekać na ucznia w ustalonym wcześniej miejscu,
— po zakończonym konkursie poza szkołą macierzystą rodzic / opiekun prawny także może odebrać swoje dziecko,
— na uczestnictwo uczniów w pozalekcyjnych konkursach i zawodach sportowych uczniowie muszą posiadać pisemną zgodę rodziców.
27. Organizacja wypoczynku, wycieczek turystyczno — krajoznawczych odbywa się na następujących zasadach:
— kierownikiem wycieczki jest osoba posiadająca kurs,
— kierownik sporządza kartę wycieczki wraz z listą uczestników i przedstawia do zaakceptowania dyrektorowi szkoły,
— wszelkie zmiany przed rozpoczęciem wycieczki należy zgłosić dyrektorowi szkoły,
— lista uczniów wyjazdu / wycieczki / wypoczynku pozostającej pod opieką jednego opiekuna / wychowawcy nie może przekraczać 20 osób,
— w przypadku dzieci do 10 lat lista uczestników pozostających pod opieką jednego opiekuna nie może przekraczać 15 osób,
— liczba uczniów pozostających pod opieką nauczyciela / wychowawcy ulega zmniejszeniu, jeżeli uczestnikami jest młodzież i dzieci z niepełnosprawnościami,