“Cześć, jestem Serce, nie widzisz mnie na co dzień, ale jestem z Tobą cały czas, możesz położyć rękę na swojej piersi i poczujesz mnie”- w ramach obchodów Światowego Dnia Serca oraz Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zostały zorganizowane lekcje biblioteczne.
Celem akcji jest nie tylko promocja literatury i czytelnictwa, ale również poszerzanie wiedzy na temat budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie klas pierwszych poznali „Alfabet zdrowego serca”. Biblioteczny lekarz wystawiał recepty na zdrowe serce. Na klasy czekała praca zespołowa w postaci stworzenia i kolorowania serca z mniejszych elementów.
Uczniowie klas drugich wysłuchali głośnego czytania tekstu „Bajki o sercu” Michała Filipka. Dzieci dowiedziały się, co to znaczy zdrowo się odżywiać, prowadzić aktywny tryb życia oraz w jaki sposób obniżyć stres związany z codziennymi obowiązkami. Był czas na relaks podczas czytania ulubionych książek.
W ramach akcji mieliśmy przyjemność gościć panią Pielęgniarkę, która przekazała uczniom klas trzecich wiedzę na temat serca, propagowania zdrowego stylu życia, a także wyrabiania poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie.
Uczniowie klasy 4c zrealizowali projekt „Spacer serc”, w czasie którego wraz z wychowawcą Pauliną Szabłowską-Dzięgielewską czytali fragmenty „Małego Księcia” Antoine‘a de Saint-Exupéry‘ego. Lektura opowiada o dorastaniu do wiernej miłości, do prawdziwej przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Stawia pytania o hierarchię wartości czy sens więzi między ludźmi.
Uczniowie czytali, śpiewali, układali puzzle, rozwiązywali krzyżówki, kodowali serca pomagali sercu wyjść z labiryntu. Na zakończenie spotkań uczniowie otrzymali zakładki do książek.
Czytanie na głos to wyjątkowa przygoda, która pozostaje z dzieckiem na zawsze. Wpływa na jego rozwój, wzbogaca słownictwo, pomaga w budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi, rozbudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, wspomaga umysł. Ponadczasowe są słowa Wisławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Dziękujemy za udział w zajęciach.