Skip to content
Skip to content
baner

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej w Ostrołęce

Z Piątką po marzenia

  • Szkoła
    • O nas
    • Kontakt
    • Dyrekcja
    • Rada rodziców
    • Google G Suite
    • Aktywna Tablica
    • Laboratoria Przyszłości
    • RODO
  • Aktualności
    • Wpisy
    • Konkursy
    • Galeria
  • Sport
    • Aktualności
    • Zajęcia pozalekcyjne
    • Dokumenty
  • Dokumenty
    • Statut
    • Regulaminy
    • Podręczniki
    • Wymagania edukacyjne
    • Plany i programy
    • Deklaracja dostępności
  • Strefa rodziców
    • Specjaliści
    • Stołówka
    • Biblioteka
    • Wolontariat
    • Zajęcia dodatkowe
    • Innowacje
    • Plan lekcji
    • Kalendarz
    • Terminy zebrań
  • Rekrutacja
  • Home
  • Dokumenty
  • Regulaminy
  • Procedury bezpieczeństwa

Procedury bezpieczeństwa

Administrator SP517.02.202317.02.2023

Załącznik nr 1
do Zarządzenia nr 26/2021 Dyrek­to­ra Szkoły Pod­sta­wowej nr 5
w Ostrołęce
z dnia 04.10.2021 r.

PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA UCZNIA NA TERENIE
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 5
im. Zofii Niedzi­ałkowskiej
W OSTROŁĘCE
Na pod­staw­ie: Obwieszczenia Min­is­tra Edukacji Nar­o­dowej z dnia 04 wrześ­nia 2020 r.
w spraw­ie ogłoszenia jed­no­litego tek­stu roz­porządzenia Min­is­tra Edukacji Nar­o­dowej i Sportu
w spraw­ie bez­pieczeńst­wa i higieny w pub­licznych i niepub­licznych szkołach i placówkach
( Dz.U. 2020 poz. 1604); Ustawy z dnia 14 grud­nia 2016 r. Pra­wo Oświa­towe (tekst jed­no­li­ty
Dz.U. z 2021 r., poz. 1082); Statut Szkoły.

1. Za bez­pieczeńst­wo uczniów na tere­nie szkoły, na boisku, pod­czas prz­er­wy, odpowia­da dyrek­tor — od momen­tu jego przyjś­cia do szkoły do chwili jej opuszczenia.
2. Uczniowie powin­ni przestrze­gać godzin przyjś­cia i wyjś­cia ze szkoły (godziny te należy uzgod­nić z rodzi­ca­mi, zapoz­na­jąc z tygod­niowym planem zajęć, uwzględ­ni­a­jąc dojazdy i ewen­tu­alne zapisanie dziec­ka do świ­etl­i­cy). Tygod­niowy rozkład zajęć jest ogóln­o­dostęp­ny i umieszc­zony na tabl­i­cy ogłoszeń oraz stron­ie inter­ne­towej szkoły.
3. Uczniowie powin­ni prze­by­wać na tere­nie szkoły, czyli w budynku pod­czas lekcji, zajęć dodatkowych oraz prz­erw pomiędzy zaję­ci­a­mi wynika­ją­cy­mi z planu. Na boiskach szkol­nych uczniowie prze­by­wa­ją wyłącznie pod opieką nauczy­ciela / pra­cown­i­ka szkoły.
4. Min­i­malne stan­dardy opie­ki pod­czas zajęć eduka­cyjnych to jeden nauczy­ciel dla grupy uczniów ujętej w planie orga­ni­za­cji szkoły.
5. Nauczy­ciel odpowia­da za bez­pieczeńst­wo uczniów pod­czas zajęć eduka­cyjnych.
6. Nauczy­ciel edukacji wczes­noszkol­nej lub prowadzą­cy zaję­cia po zakońc­zonej lekcji nie zostaw­ia uczniów samych, tylko ma obow­iązek przekazać dzieci nauczy­cielowi prowadzące­mu kole­jne zaję­cia.
7. Nauczy­ciel edukacji wczes­noszkol­nej lub prowadzą­cy zaję­cia po zakońc­zonych lekc­jach odpowia­da za odprowadze­nie uczniów do świ­etl­i­cy szkol­nej i szat­ni.
8. Opuszcze­nie miejs­ca pra­cy przez nauczy­ciela (wyjś­cie w trak­cie zajęć) jest możli­we pod warunk­iem, że dyrek­tor wyrazi zgodę, a opiekę nad klasą prze­jmie w tym cza­sie inny nauczy­ciel (pra­cown­ik szkoły).
9. W uza­sad­nionych przy­pad­kach dopuszczalne jest łącze­nie grup uczniów i przekazanie opie­ki nad tą grupą jed­ne­mu nauczy­cielowi.
10. Przy orga­ni­zowa­niu zastępstw, na których dochodzi do łączenia grup, nauczy­ciel jest zobow­iązany do prowadzenia zajęć dydak­ty­cznych lub opiekuńczych w zależnoś­ci od licz­by uczniów. Zaję­cia dydak­ty­czne prowad­zone są, jeśli licz­ba uczniów nie przekracza:
— język obcy — 24,
— infor­maty­ka — 24,
— wychowanie fizy­czne — 26.
Opieka nad ucz­ni­a­mi spra­wowana jest, jeśli licz­ba uczniów w połąc­zonych gru­pach przekracza:
— język obcy — 24,
— infor­maty­ka — 24,
— wychowanie fizy­czne — 26.
Prowadze­nie zajęć opiekuńczych dopuszcza się również, jeśli licz­ba uczniów jest niższa od podanych, a nauczy­ciel uzna, że prowadze­nie zajęć dydak­ty­cznych jest niewskazane. Nauczy­ciel pełnią­cy przy­dzielone przez dyrek­to­ra zastępst­wo ma obow­iązek sprawdz­ić obec­ność.
11. Ucz­nia może zwol­nić z danej lekcji: dyrek­tor szkoły, wychowaw­ca klasy lub nauczy­ciel danych zajęć eduka­cyjnych – na pisem­ny wniosek rodz­iców, w którym podano dzień i godz­inę wyjś­cia ze szkoły (w innych przy­pad­kach nieobec­ność jest trak­towana jako nieuspraw­iedli­wiona).
12. Nauczy­ciel nie może wyprosić ucz­nia z klasy, jeśli nie jest w stanie zapewnić mu dostate­cznej opie­ki.
13. Uczniów moż­na zwol­nić z pier­wszych lub ostat­nich godzin lek­cyjnych. Infor­ma­c­ja o zwol­nie­niu uczniów z zajęć (odwołanych zaję­ci­ach) jest widocz­na w dzi­en­niku elek­tron­icznym najpóźniej w dniu poprzedza­ją­cym zwol­nie­nie. Do infor­mowa­nia uczniów o zwol­nieni­ach z lekcji jest upoważniony przez dyrek­to­ra pra­cown­ik sekre­tariatu. Fakt zwol­nienia klasy z lekcji wpisu­je nauczy­ciel przed­mio­tu w dzi­en­niku lek­cyjnym w tabelach przez­nac­zonych na wpisanie tem­atu wraz z podaniem przy­czyny.
14. Uczniom zwol­nionym na pod­staw­ie decyzji dyrek­to­ra szkoły z zajęć eduka­cyjnych np. wychowa­nia fizy­cznego należy zapewnić opiekę (np. w bib­liotece lub świ­etl­i­cy szkol­nej). W przy­pad­ku pier­wszych i ostat­nich godzin z tych zajęć, uczniów moż­na zwol­nić na pod­staw­ie pisem­nej proś­by rodz­iców.
15. Zwol­nić z lekcji ucz­nia może pielęg­niar­ka lub wychowaw­ca, w przy­pad­ku złego samopoczu­cia, po uprzed­nim skon­tak­towa­niu się i uzgod­nie­niu z rodzi­ca­mi sposobu zapewnienia opie­ki dziecku.
16. Uczeń, który źle się poczu­je w trak­cie lekcji, zgłasza to nauczy­cielowi. Nauczy­ciel poprzez osobę innego ucz­nia wzy­wa pielęg­niarkę szkol­ną, która decy­du­je o formie pomo­cy dziecku. W sytu­ac­jach kryzysowych na lekc­jach (np. zakłóce­nie pro­ce­su lek­cyjnego) wyz­nac­zony przez nauczy­ciela uczeń może wyjść i przekazać infor­ma­cję dyrek­torowi, ped­a­gogowi, psy­chol­o­gowi, wychowaw­cy lub pra­cown­ikowi szkoły o potrze­bie pomo­cy lub inter­wencji (następ­ne postępowanie jest zgodne z obow­iązu­ją­cy­mi pro­ce­du­ra­mi).
17. W okre­sie zimowym oraz przy złych warunk­ach pogodowych obow­iązu­je zakaz wychodzenia na boisko.
18. W sezonie, kiedy uczniowie wychodzą na boisko szkolne, upoważniony przez dyrek­to­ra pra­cown­ik sprawdza przed rozpoczę­ciem zajęć lek­cyjnych stan terenu wokół szkoły. Wszelkie uwa­gi zgłasza dyrek­torowi (lub pra­cown­ikowi sekre­tariatu).
19. Każdy pra­cown­ik szkoły w przy­pad­ku zauważe­nia uczniów prze­by­wa­ją­cych w trak­cie trwa­nia lekcji na kory­tarzu, w łazience, w szat­ni ma obow­iązek odprowadz­ić takiego ucz­nia na lekcję lub świ­etlicę szkol­ną .
20. Każdy pra­cown­ik szkoły w przy­pad­ku zauważe­nia, że na tere­nie boiska szkol­nego gro­madzą się wagarow­icze lub oso­by zakłó­ca­jące porządek zgłasza taki fakt do sekre­tariatu szkoły.
21. Uczniowie nie mogą przynosić i posi­adać na tere­nie szkoły przed­miotów niebez­piecznych i środ­ków psy­chogen­nych.
22. Nauczy­ciel pode­j­mu­je czyn­noś­ci zmierza­jące do przekaza­nia mu ich przez ucz­nia, następ­nie je zabez­piecza oraz powiadamia rodz­iców / prawnych opiekunów oraz dyrekcję szkoły.
23. Jeżeli prz­er­wa w dzi­ałal­noś­ci oświa­towej szkoły trwa co najm­niej 2 tygod­nie, dyrek­tor dokonu­je kon­troli obiek­tów należą­cych do szkoły pod kątem zapewnienia bez­piecznych i higien­icznych warunk­ów korzys­ta­nia z nich. Z ustaleń kon­troli sporządza się pro­tokół. Kopię pro­tokołu dyrek­tor przekazu­je do organu prowadzącego.
24. Nauczy­ciel wychowa­nia fizy­cznego powinien każ­do­ra­zowo przed rozpoczę­ciem lekcji sprawdz­ić stan tech­niczny obiek­tów sportowych, w których będzie prowadz­ił lekcję wychowa­nia fizy­cznego.
25. Pra­cown­ik szkoły lub placów­ki, który powz­iął wiado­mość o wypad­ku, niezwłocznie zapew­nia opiekę poszkodowane­mu, w szczegól­noś­ci sprowadza pomoc medy­czną, a w miarę możli­woś­ci udziela pier­wszej pomo­cy (patrz: Pro­ce­dury postępowa­nia w sytu­ac­jach kryzysowych).
26. Wyjazdy uczniów na zawody sportowe i konkursy, które odby­wa­ją się poza szkołą, odby­wa­ją się na następu­ją­cych zasadach:
— nauczy­ciel / opiekun przed­kła­da w sekre­taria­cie szkoły infor­ma­c­je o konkur­sach / zawodach sportowych z podaniem ter­minu i miejs­ca oraz dołącza listę uczniów — uczest­ników (na co najm­niej 1 dzień przed konkursem / zawoda­mi sportowy­mi),
— w/w infor­ma­c­ja doty­czy zarówno konkursów odby­wa­ją­cych się w dni nau­ki szkol­nej, jak i w dni­ach wol­nych od zajęć eduka­cyjnych,
— nauczy­ciel spo­ty­ka się z ucz­ni­a­mi w szkole macierzys­tej,
— nauczy­ciel odpowia­da za bez­pieczeńst­wo uczniów w cza­sie dojaz­du i powro­tu oraz poby­tu w innej szkole,
— powrót następu­je do szkoły macierzys­tej,
— dopuszcza się przy­pad­ki — doprowadza­nia ucz­nia do innej szkoły, insty­tucji przez rodz­iców / opiekunów prawnych po uprzed­nim zobow­iąza­niu się na piśmie,
— nauczy­ciel powinien czekać na ucz­nia w ustalonym wcześniej miejs­cu,
— po zakońc­zonym konkur­sie poza szkołą macierzys­tą rodz­ic / opiekun prawny także może ode­brać swo­je dziecko,
— na uczest­nict­wo uczniów w poza­lek­cyjnych konkur­sach i zawodach sportowych uczniowie muszą posi­adać pisem­ną zgodę rodz­iców.
27. Orga­ni­za­c­ja wypoczynku, wycieczek turysty­czno — kra­joz­naw­czych odby­wa się na następu­ją­cych zasadach:
— kierown­ikiem wyciecz­ki jest oso­ba posi­ada­ją­ca kurs,
— kierown­ik sporządza kartę wyciecz­ki wraz z listą uczest­ników i przed­staw­ia do zaak­cep­towa­nia dyrek­torowi szkoły,
— wszelkie zmi­any przed rozpoczę­ciem wyciecz­ki należy zgłosić dyrek­torowi szkoły,
— lista uczniów wyjaz­du / wyciecz­ki / wypoczynku pozosta­jącej pod opieką jed­nego opieku­na / wychowaw­cy nie może przekraczać 20 osób,
— w przy­pad­ku dzieci do 10 lat lista uczest­ników pozosta­ją­cych pod opieką jed­nego opieku­na nie może przekraczać 15 osób,
— licz­ba uczniów pozosta­ją­cych pod opieką nauczy­ciela / wychowaw­cy ule­ga zmniejsze­niu, jeżeli uczest­nika­mi jest młodzież i dzieci z niepełnosprawnoś­ci­a­mi,

Nawigacja wpisu

Previous: Zasady korzystania z telefonów komórkowych
Next: Procedury w postępowaniach kryzysowych

Related Posts

eLegitymacja — informacja

23.09.2024 Administrator SP5

Regulamin korzystania z podręczników

20.09.202420.09.2024 Administrator SP5

Dokumenty — świetlica szkolna

19.08.2024 Administrator SP5
Plan lekcji
Stołówka
Galeria
Przyjaciele "Piątki"
Deklaracja dostęności
Image
Image

 

Szkoła Pod­sta­wowa nr 5 im. Zofii Niedzi­ałkowskiej w Ostrołęce,
ul. gen. Józe­fa Hallera 12
07–410 Ostrołę­ka
sekretariat@sp5.ostroleka.edu.pl
0–29 764 45 40

 

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej w Ostrołęce | Theme: BlockWP by Candid Themes.
Strona wykorzystuje cookies (pol.: ciasteczka) jedynie w celach statystycznych (anonimowych). Można zablokować zapisywanie cookies w ustawieniach przeglądarki. akceptuję
polityka prywatności

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT